  • DE2E3KY152MB3BM02
DE2E3KY152MB3BM02
advertisement
Manufacturer No:
DE2E3KY152MB3BM02
HK JDW NO:
535-DE2E3KY152MB3BM02
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
DE2E3KY152MB3BM02
Description:
KY 1500pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% E 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 16753
Step5Bar-code shipping tag
DE2E3KY152MB3BM02
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    E
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    E
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    7mm