  • DDZX24C-13
DDZX24C-13
advertisement
Manufacturer No:
DDZX24C-13
HK JDW NO:
233-DDZX24C-13
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DDZX24C-13
Purchasing and Inquiry
DDZX24C-13 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 19V is required.2.51% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2.51%.A maximum reverse leakage current of 50nA is observed.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
DDZX24C-13 Features
reverse leakage current of 50nA @ 19V
50nA @ 19V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
DDZX24C-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZX24C-13 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZX24C-13
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±3%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Power Rating
    300mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    DDZX24C
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    35Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 19V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    35Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Zener Voltage
    23.715V
  • Voltage Tol-Max
    2.51%
  • Voltage Tolerance
    3%