  • DDZ18CQ-7
DDZ18CQ-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ18CQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DDZ18CQ-7
Package:
SOD-123
Datasheet:
DDZ18CQ-7
Purchasing and Inquiry
DDZ18CQ-7 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 14V.Voltage (Tol) 2.55% is the maximum possible.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 17.88V volts.This device should be operated with a 10mA working test voltage.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
DDZ18CQ-7 Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA
DDZ18CQ-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ18CQ-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ18CQ-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DDZ18CQ-7.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    310mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    23Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 14V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    23Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    17.88V
  • Zener Voltage
    17.88V
  • Voltage Tol-Max
    2.55%
  • Working Test Current
    10mA