  • DCP4P051007GD2KSSD
DCP4P051007GD2KSSD
advertisement
Manufacturer No:
DCP4P051007GD2KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-DCP4P051007GD2KSSD
Package:
Radial
Description:
10μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1100V 1.1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 207
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DCP4P051007GD2KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.787W 41.50mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    1100V 1.1kV
  • Terminal Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.2mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1100V
  • Height Seated (Max)
    1.555 39.50mm
  • Length
    41.5mm
  • Width
    20mm