  • DCP4N051006JD2KYSD
DCP4N051006JD2KYSD
advertisement
Manufacturer No:
DCP4N051006JD2KYSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-DCP4N051006JD2KYSD
Package:
Datasheet:
Description:
10μF Film Capacitor 10% Radial
Step5Bar-code shipping tag
DCP4N051006JD2KYSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.8mOhm
  • Height
    39.5mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    900V