  • DCNLEV100-BAN
DCNLEV100-BAN
advertisement
Manufacturer No:
DCNLEV100-BAN
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-DCNLEV100-BAN
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR 100A 750V 12VIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCNLEV100-BAN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    DCNLEV100
  • Termination Style
    Stud, Wire Leads
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Coil Resistance
    26Ohms
  • Operate Time
    25 ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    750VDC - Nom
  • Coil Current
    461 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    8 VDC
  • Contact Rating (Current)
    100 A
  • Coil Power
    5.5W
  • Must Release Voltage
    1.2 VDC