  • DCNEVT400-B
DCNEVT400-B
advertisement
Manufacturer No:
DCNEVT400-B
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-DCNEVT400-B
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR 400A 1800V 12VIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCNEVT400-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    DCNEVT400
  • Termination Style
    Stud, Wire Leads
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    18 ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    1.8kVDC - Nom
  • Release Time
    15 ms
  • Must Operate Voltage
    10 VDC
  • Contact Rating (Current)
    400 A
  • Coil Power
  • Must Release Voltage
    4 VDC