  • DCNEVT150-B
DCNEVT150-B
advertisement
Manufacturer No:
DCNEVT150-B
HK JDW NO:
461-DCNEVT150-B
Description:
CONTACTOR 150A 450V 12VIN
Step5Bar-code shipping tag
DCNEVT150-B
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    DCNEVT150
  • Termination Style
    Stud
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    450VDC - Nom
  • Must Operate Voltage
    9 VDC
  • Contact Rating (Current)
    150 A
  • Coil Power
  • Must Release Voltage
    1.2 VDC