  • DCNEV150-MA
DCNEV150-MA
advertisement
Manufacturer No:
DCNEV150-MA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-DCNEV150-MA
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR 150A 900V 36VIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCNEV150-MA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Littelfuse Inc.
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    DCNEV150
  • Termination Style
    Stud, Wire Leads
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    25 ms
  • Coil Voltage
    9 ~ 36VDC
  • Switching Voltage
    900VDC - Nom
  • Release Time
    12 ms
  • Must Operate Voltage
    9 VDC
  • Contact Rating (Current)
    150 A
  • Coil Power
  • Must Release Voltage
    6 VDC