  • DCMC682M250DC2BS
DCMC682M250DC2BS
advertisement
Manufacturer No:
DCMC682M250DC2BS
HK JDW NO:
192-DCMC682M250DC2BS
Datasheet:
DCMC682M250DC2BS
Description:
DCMC 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCMC682M250DC2BS
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    6800μF
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    4.187 106.35mm