  • DCM932U050BH2A
DCM932U050BH2A
advertisement
Manufacturer No:
DCM932U050BH2A
HK JDW NO:
192-DCM932U050BH2A
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCM932U050BH2A
Description:
DCM 9300μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.23mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 31
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DCM932U050BH2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DCM
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    9300μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    22.23mm
  • Lead Spacing
    0.875 22.23mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Diameter
    50.8mm
  • Height Seated (Max)
    2.687 68.25mm
  • Length
    66.68mm