  • DAL3W3S543M40LF
DAL3W3S543M40LF
advertisement
Manufacturer No:
DAL3W3S543M40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DAL3W3S543M40LF
Step5Bar-code shipping tag
DAL3W3S543M40LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    DW
  • Feature
    Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    3 (Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Power
  • Current Rating (Amps)
    40A
  • Pitch
    6.86mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    40A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Housing/Shell (M3)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A - 3W3
  • Length
    38.76mm