  • D3V-11G2-1C23-K
D3V-11G2-1C23-K
advertisement
Manufacturer No:
D3V-11G2-1C23-K
HK JDW NO:
578-D3V-11G2-1C23-K
Package:
Datasheet:
D3V-11G2-1C23-K
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 250V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D3V-11G2-1C23-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    D3V
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    11A AC 6A DC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    11A
  • Sealing
    IP00
  • Electrical Life
    200,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    60gf
  • Contact Current(AC)-Max
    11A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    11A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    11A@8VDC
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.031 (0.8mm)
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.600 (15.2mm)
  • Release Force
    6.118gf
  • Body Height
    15.9mm