  • D38999/26KE26SN
D38999/26KE26SN
advertisement
Manufacturer No:
D38999/26KE26SN
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-D38999/26KE26SN
Package:
Datasheet:
D38999/26KE26SN
Description:
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D38999/26KE26SN
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III
  • Feature
    Coupling Nut
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    26
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Voltage - Rated
    1.8kV
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    7.5A