  • D38999/26KD18SA-LC
D38999/26KD18SA-LC
advertisement
Manufacturer No:
D38999/26KD18SA-LC
HK JDW NO:
61-D38999/26KD18SA-LC
Package:
Description:
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Step5Bar-code shipping tag
D38999/26KD18SA-LC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    18
  • Fastening Type
    Threaded
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Passivated
  • Shell Size - Insert
    15-18
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Silver
  • Empty Shell
    YES
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Plating
    Stainless Steel
  • Shell Size, MIL
    D
  • Length
    31.34mm