  • D38999/24SD19PN-LC
D38999/24SD19PN-LC
advertisement
Manufacturer No:
D38999/24SD19PN-LC
HK JDW NO:
61-D38999/24SD19PN-LC
Package:
Description:
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Quantity:
In Stock : 13
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D38999/24SD19PN-LC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Number of Pins
    20
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Feature
    Firewall Usage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Male Pins
  • Number of Positions
    19
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    38.1mm
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    15-19
  • Housing Color
    Silver
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Plating
    Nickel
  • Shell Size, MIL
    D
  • Length
    31.9mm