  • D38999/24FG11AN
D38999/24FG11AN
advertisement
Manufacturer No:
D38999/24FG11AN
HK JDW NO:
61-D38999/24FG11AN
Package:
Datasheet:
D38999/24FG11AN
Description:
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Step5Bar-code shipping tag
D38999/24FG11AN
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Panel
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Contact Shape
    Circular
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2011
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Male Pins
  • Number of Positions
    11
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    850V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    N (Normal)
    Environment Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    23A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    21-11
  • Housing Color
    Silver
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    12
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Shell Size, MIL
    G
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG