  • D38999/20SD19SN-LC
D38999/20SD19SN-LC
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20SD19SN-LC
HK JDW NO:
61-D38999/20SD19SN-LC
Package:
Description:
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Quantity:
In Stock : 15
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20SD19SN-LC
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Flange
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Body Material
    Stainless Steel
  • Published
    2006
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Firewall Usage
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    19
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    19
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    31.3mm
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    15-19
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Housing Color
    Silver
  • Empty Shell
    YES
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Environmental Characteristics
    CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
  • Shell Size, MIL
    D
  • Length
    32.74mm