  • D38999/20KE26BA
D38999/20KE26BA
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20KE26BA
HK JDW NO:
61-D38999/20KE26BA
Package:
Datasheet:
D38999/20KE26BA
Description:
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Quantity:
In Stock : 51
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20KE26BA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Flange
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Firewall Usage
  • Pbfree Code
    no
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    26
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Threaded
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    33.7mm
  • Shell Finish
    Passivated
  • Shell Size - Insert
    17-26
  • Housing Color
    Silver
  • Empty Shell
    YES
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Shell Size, MIL
    E
  • Length
    32.74mm