  • D38999/20FD15SA
D38999/20FD15SA
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20FD15SA
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-D38999/20FD15SA
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20FD15SA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    15
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    13A