  • D24V0S1U2TQ-7
D24V0S1U2TQ-7
advertisement
Manufacturer No:
D24V0S1U2TQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D24V0S1U2TQ-7
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
D24V0S1U2TQ-7
Description:
Quantity:
In Stock : 21242
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D24V0S1U2TQ-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    27V
  • Power - Peak Pulse
    360W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    36V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    35pF @ 1MHz