  • D150G20U2JL6TJ5R
D150G20U2JL6TJ5R
advertisement
Manufacturer No:
D150G20U2JL6TJ5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D150G20U2JL6TJ5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D150G20U2JL6TJ5R
Purchasing and Inquiry
D150G20U2JL6TJ5R Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.197Dia 5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5mm.
D150G20U2JL6TJ5R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with U2J being the highest temperature coefficient
D150G20U2JL6TJ5R Applications
There are a lot of Vishay BC Components D150G20U2JL6TJ5R applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
D150G20U2JL6TJ5R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    D
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V