  • D120J20C0GH6UJ5R
D120J20C0GH6UJ5R
advertisement
Manufacturer No:
D120J20C0GH6UJ5R
HK JDW NO:
886-D120J20C0GH6UJ5R
Datasheet:
D120J20C0GH6UJ5R
Description:
D 12pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D120J20C0GH6UJ5R
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2016
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    9mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm