  • D101G29U2JH6UJ5R
D101G29U2JH6UJ5R
advertisement
Manufacturer No:
D101G29U2JH6UJ5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D101G29U2JH6UJ5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D101G29U2JH6UJ5R
Description:
D 100pF 100V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D101G29U2JH6UJ5R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    3014
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    7.5mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    D
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±2%