  • CZRQR18VB-HF
CZRQR18VB-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRQR18VB-HF
HK JDW NO:
186-CZRQR18VB-HF
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
CZRQR18VB-HF
Purchasing and Inquiry
CZRQR18VB-HF Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 14V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (2.5%).100nA is the maximum reverse leakage current.Wdiodeh a zener current of 5mA, diode is highly flexible in terms of design.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
CZRQR18VB-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 14V
100nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA
CZRQR18VB-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRQR18VB-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRQR18VB-HF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e4
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Impedance
    42Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 14V
  • Power Dissipation
    125mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    42Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Zener Current
    5mA