  • CY8CMBR2110-24LQXI
CY8CMBR2110-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8CMBR2110-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8CMBR2110-24LQXI
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8CMBR2110-24LQXI Overview
It is packaged using materials from Tray. Using Surface Mount, it can be mounted on the PCB. The low package cost of 32-UFQFN Exposed Pad contributes greatly to its popularity in the electronic industry. The 1.71V~5.5V Supply Voltage ensures that it operates normally. It is used to input values of Up to 10. Standard grade applications fall under Type Buttons. In order for it to operate properly, it should always have a temperature of -40°C~85°C. Featuring the best cost-down performance ratio on the market, the CapSense? Express? Series is the most cost-effective option. Drivers for LEDs have Up to 10 channels. 3.4mA is the supply current of the device. Using terminations of 32, it is constructed. Neither the pin number nor the component name has changed. Power for the component is always supplied by 3V volts. As the reflow temperature reaches its peak, 260. The data is transmitted over 1 channels.
CY8CMBR2110-24LQXI Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Up to 10 LED driver channels
CY8CMBR2110-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CMBR2110-24LQXI Capacitive Sensors applications.
  • Standard PIR sensor cost reduction
  • Collision Avoidance
  • PC Peripherals
  • Kiosks and POS terminals
  • Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
  • Remote Controls
  • Material Stack Height
  • Remote controls
  • White goods
  • Navigation devices
Step5Bar-code shipping tag
CY8CMBR2110-24LQXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    CapSense® Express™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Buttons
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    I2C
  • Operating Supply Current
    3.4mA
  • Load Capacitance
    40pF
  • Memory Type
    FLASH
  • Number of Inputs
    Up to 10
  • Max Frequency
    24MHz
  • Number of GPIO
    10
  • Touchscreen
    Capacitive
  • Proximity Detection
    No
  • LED Driver Channels
    Up to 10
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm