  • CY8C24223A4-24PVXI
CY8C24223A4-24PVXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C24223A4-24PVXI
HK JDW NO:
217-CY8C24223A4-24PVXI
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
4KB 4K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C24xxx Series CY8C24223 24MHz 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 1399
Step5Bar-code shipping tag
CY8C24223A4-24PVXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x14b; D/A 2x9b
  • Core Architecture
    M8C
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Supplier Device Package
    20-SSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PSOC®1 CY8C24xxx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8C24223
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Number of I/O
    16
  • Speed
    24MHz