  • CY8C20634-12FDXIT
CY8C20634-12FDXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20634-12FDXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20634-12FDXIT
Package:
30-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C20xxx Series 4.75V 30-XFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 4849
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20634-12FDXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    30-XFBGA, WLCSP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    30
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES MINIMUM SUPPLY 2.4 V AT 750 KHZ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    4.75V
  • Terminal Pitch
    0.37mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B30
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    2.7/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    27
  • Speed
    12MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Clock Frequency
    12MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2.5mA
  • Bit Size
    8
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    512
  • RAM (bytes)
    512
  • Bus Compatibility
    USB
  • Length
    2.309mm
  • Height Seated (Max)
    0.4mm
  • Width
    1.849mm