  • CY8C20496A-24LQXIT
CY8C20496A-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20496A-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20496A-24LQXIT
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Description:
3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 28 CMOS 32 260 32
Purchasing and Inquiry
CY8C20496A-24LQXIT Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Capacitive Sensing.Due to its space-saving qualities, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.This item can be found in package Tape & Reel (TR).Device with M8C core processor issupported.Work should be done at -40°C~85°C.FLASH (16kB) is the type of program memory used by it.As a result of the 1.71V~5.5V supply voltage, high efficiency is possible.28 I/Os are present on the device.Based on its base part number of CY8C20496, other similarly-sized components can be found.The terminals are positioned at (0).The controller belongs to the series CY8C20xx6A.In this case, there are 32 terminations.An electrical component such as this is included in the series CapSense? Controllers.Because of the 3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.Storage of data is performed using memory type FLASH.A total of 32 pins are used in its construction.32 pins are on it in total.Subcategory Microcontrollers includes this component.In the device, there is a memory capacity of 16kB which may be used to store programs and data.A maximum supply current of 4mA is set.Powered by a 1.8/5V source.Using a frequency of 24MHz, it is very efficient.While employing 3V, designers can maximize its supply voltage adaptability.Microcontroller appears that there are 3 timers/counters in use.M8C CPUs are included in this part.
CY8C20496A-24LQXIT Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20496A-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20496A-24LQXIT Microcontroller applications.
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Dishwashers
  • Home appliances
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Instrument control
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Industrial robot
  • Petrochemical
  • Routers
  • Digital set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20496A-24LQXIT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8C20496
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI, USB
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    3
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    USB
  • Number of GPIO
    25
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    5mm