  • CY7C2563KV18-400BZC
CY7C2563KV18-400BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C2563KV18-400BZC
HK JDW NO:
217-CY7C2563KV18-400BZC
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C2563 72 Mb kb 15mm mm 710mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 94
Step5Bar-code shipping tag
CY7C2563KV18-400BZC
    Select All
  • Mount
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C2563
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 4M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    710mA
  • Clock Frequency
    400MHz
  • Access Time
    1 ms
    Parallel
  • Organization
    4MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    72 Mb
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm