  • CY7C1568XV18-600BZXC
CY7C1568XV18-600BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1568XV18-600BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1568XV18-600BZXC
Description:
165 Pin Memory IC CY7C1568 72 Mb kb
Quantity:
In Stock : 171
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1568XV18-600BZXC
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1568
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    72Mb 4M x 18
  • Number of Ports
    1
  • Clock Frequency
    600MHz