  • CY7C1550KV18-400BZXI
CY7C1550KV18-400BZXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1550KV18-400BZXI
HK JDW NO:
217-CY7C1550KV18-400BZXI
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1550 72 Mb kb 750mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 116
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1550KV18-400BZXI
    Select All
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    72 Mb
  • Standby Current-Max
    0.32A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1550
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    750mA
  • Clock Frequency
    400MHz