  • CY7C1514AV18-167BZC
CY7C1514AV18-167BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1514AV18-167BZC
HK JDW NO:
699-CY7C1514AV18-167BZC
Description:
165 Pin Memory IC 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1514AV18-167BZC
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    165
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Organization
    2MX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    75497472 bit
  • Access Time (Max)
    0.5 ns
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm