  • CY7C1512AV18-250BZXC
CY7C1512AV18-250BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1512AV18-250BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1512AV18-250BZXC
Package:
165-LBGA
Description:
Memory IC CY7C1512 72 Mb kb
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1512AV18-250BZXC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Supplier Device Package
    165-FBGA (15x17)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Frequency
    250MHz
  • Base Part Number
    CY7C1512
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 4M x 18
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Density
    72 Mb
  • Max Frequency
    250MHz