  • CY7C1481BV33-133BZXC
CY7C1481BV33-133BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1481BV33-133BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1481BV33-133BZXC
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1481 72 Mb kb 17mm mm 335mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 210
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1481BV33-133BZXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C1481
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    335mA
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    6.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX36
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    72 Mb
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    17mm