  • CY7C1470BV25-167BZXC
CY7C1470BV25-167BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1470BV25-167BZXC
HK JDW NO:
699-CY7C1470BV25-167BZXC
Package:
165-LBGA
Description:
NoBL™ 165 Pin Memory IC NoBL™ Series 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1470BV25-167BZXC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    165
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    3.4ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    75497472 bit
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm