  • CY7C1462BV25-250BZXC
CY7C1462BV25-250BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1462BV25-250BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1462BV25-250BZXC
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount NoBL™ Memory IC NoBL™ Series CY7C1462 36 Mb kb 17mm mm 435mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1462BV25-250BZXC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C1462
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    435mA
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    2.6ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    36 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm