  • CY7C1460KV25-167AXC
CY7C1460KV25-167AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1460KV25-167AXC
HK JDW NO:
217-CY7C1460KV25-167AXC
Package:
100-LQFP
Description:
NoBL™ Memory IC NoBL™ Series 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1460KV25-167AXC
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    3.4ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    37748736 bit
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm