  • CY7C1440AV33-167BZCT
CY7C1440AV33-167BZCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1440AV33-167BZCT
HK JDW NO:
217-CY7C1440AV33-167BZCT
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1440 36 Mb kb 375mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1440AV33-167BZCT
    Select All
  • Mount
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Supplier Device Package
    165-FBGA (15x17)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Frequency
    167MHz
  • Base Part Number
    CY7C1440
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    375mA
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    3.4ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    36 Mb
  • Max Frequency
    167MHz