  • CY7C1414KV18-300BZI
CY7C1414KV18-300BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1414KV18-300BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1414KV18-300BZI
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1414 36 Mb kb 15mm mm 850mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 151
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1414KV18-300BZI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    CY7C1414
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    850mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    300MHz