  • CY7C1414AV18-200BZXC
CY7C1414AV18-200BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1414AV18-200BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1414AV18-200BZXC
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1414 36 Mb kb 17mm mm 850mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 57
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1414AV18-200BZXC
    Select All
  • Mount
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1414
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    850mA
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Organization
    1MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    0.3A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm