  • CY7C1354DV25-200BZI
CY7C1354DV25-200BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1354DV25-200BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1354DV25-200BZI
Package:
165-LBGA
Description:
2.5V V 165 Pin Memory IC CY7C1354 15mm mm
Quantity:
In Stock : 709
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1354DV25-200BZI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1354
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Supply Current-Max
    0.22mA
  • Access Time
    3.2ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.04A
  • Memory Density
    9437184 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2.38V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    13mm