  • CY7C1315CV18-167BZC
CY7C1315CV18-167BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1315CV18-167BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1315CV18-167BZC
Package:
165-LBGA
Description:
1.5/1.81.8V V 165 Pin Memory IC CY7C1315 15mm mm
Quantity:
In Stock : 178
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1315CV18-167BZC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1315
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.5/1.81.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Supply Current-Max
    0.57mA
  • Access Time
    500 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.25A
  • Memory Density
    18874368 bit
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    13mm