  • CY7C1313BV18-167BZCT
CY7C1313BV18-167BZCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1313BV18-167BZCT
HK JDW NO:
217-CY7C1313BV18-167BZCT
Description:
Memory IC CY7C1313 18 Mb kb
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1313BV18-167BZCT
    165
  • Supplier Device Package
    165-FBGA (13x15)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Frequency
    167MHz
  • Base Part Number
    CY7C1313
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    500 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    18 Mb
  • Max Frequency
    167MHz