  • CY7C11481KV18-400BZXC
CY7C11481KV18-400BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C11481KV18-400BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C11481KV18-400BZXC
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C11481 18 Mb kb 750mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 7
Step5Bar-code shipping tag
CY7C11481KV18-400BZXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    CY7C11481
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    750mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    400MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.32A