  • CY7C1061DV33-10ZSXIT
CY7C1061DV33-10ZSXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1061DV33-10ZSXIT
HK JDW NO:
217-CY7C1061DV33-10ZSXIT
Package:
54-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1061 16 Mb kb 175mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1061DV33-10ZSXIT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    54-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    54
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    54
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1061
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    16Mb 1M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    175mA
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.025A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V