  • CY7C1051DV33-12BAXIT
CY7C1051DV33-12BAXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1051DV33-12BAXIT
HK JDW NO:
217-CY7C1051DV33-12BAXIT
Package:
48-TFBGA
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1051 8 Mb kb 8mm mm 100mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 2737
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1051DV33-12BAXIT
  • Package / Case
    48-TFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Base Part Number
    CY7C1051
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    8Mb 512K x 16
  • Nominal Supply Current
    100mA
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    8 Mb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    8mm