  • CY62256NLL-70ZRXI
CY62256NLL-70ZRXI
advertisement
Manufacturer No:
CY62256NLL-70ZRXI
HK JDW NO:
217-CY62256NLL-70ZRXI
Package:
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Datasheet:
CY62256NLL-70ZRXI
Description:
5V V Surface Mount MoBL® 28 Pin Memory IC MoBL® Series CY62256 256 kb kb 50mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 83
Step5Bar-code shipping tag
CY62256NLL-70ZRXI
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
    28
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    50mA
    32KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    70ns
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    256 kb
  • Access Time (Max)
    70 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Reverse Pinout
    YES
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Frequency
    70GHz