  • CY62167EV30LL-45ZXAT
CY62167EV30LL-45ZXAT
advertisement
Manufacturer No:
CY62167EV30LL-45ZXAT
HK JDW NO:
217-CY62167EV30LL-45ZXAT
Package:
48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Description:
Surface Mount MoBL® Memory IC MoBL® Series CY62167 16 Mb kb 30mA mA
Quantity:
In Stock : 7095
Step5Bar-code shipping tag
CY62167EV30LL-45ZXAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MoBL®
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    2.2V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY62167
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8 1M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    30mA