  • CY62157ELL-55ZSXE
CY62157ELL-55ZSXE
advertisement
Manufacturer No:
CY62157ELL-55ZSXE
HK JDW NO:
217-CY62157ELL-55ZSXE
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
CY62157ELL-55ZSXE
Description:
5V V Surface Mount MoBL® 44 Pin Memory IC MoBL® Series CY62157 8 Mb kb 18.52mm mm 35mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 6
Step5Bar-code shipping tag
CY62157ELL-55ZSXE
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MoBL®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    1MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY62157
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    8Mb 512K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    35mA
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    8 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00003A
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Height
    1.044mm
  • Length
    18.52mm
  • Width
    10.262mm